Hotel dla owadów na Forcie Bema

W czerwcu 2014r. w parku przy Forcie Bema stanął jeden ze 100 hoteli dla dzikich zapylaczy, tworzonych przez fundację Greenpeace. W takim miejscu jak bemowski park trzmiele i dzikie pszczoły są bardzo ważnym elementem ekosystemu, chociażby dlatego, że rośnie tu dużo drzew owocowych – jabłoni, śliw i czereśni. Jednak intensywne koszenie i wygrabianie liści sprawiają, że owadom trudno jest znaleźć miejsce do zimowania, rozmnażania lub skrycia się przed deszczem. Domek dla pożytecznych owadów został zbudowany z myślą o tym, by dać im takie schronienie. Pełnił też funkcję edukacyjną – znajdowała się na nim tabliczka wyjaśniająca, jaką rolę dla człowieka odgrywają owady zapylające i informująca o tym, że są one zupełnie niegroźne dla odwiedzających park ludzi i zwierząt.

Niestety w rok później konstrukcja została podpalona. Dlaczego? Tego nie wiadomo, a sprawców nikt nie widział. Postanowiliśmy jednak bemowski domek dla pożytecznych owadów odbudować, wspólnie z sąsiadami oraz wolontariuszami Greenpeace. W lipcu 2015r. udało się skrzyknąć grupę kilkunastu osób, które zgromadziły niezbędne materiały (m.in. drewniane palety, cegły, szyszki) i w ciągu jednego popołudnia wybudowaliśmy nowy eko-hotel. Przymocowaliśmy tabliczkę informującą o tym, czym jest hotel dla owadów, dlaczego jest potrzebny i kto go zamieszkuje. Zasadziliśmy też rabatę nektarodajnych kwiatów, przyciągających nowych lokatorów hotelu.

 

odbudowa hotelu dla owadów hotel dla owadów na Forcie Bema odbudowa hotelu dla owadów

 

Odbudowa dała nam dużo satysfakcji i dobrej zabawy. Niestety po czterech dniach nowa konstrukcja także została podpalona. Początkowe poczucie rozczarowania, złości i bezsilności szybko przerodziło się w silną potrzebę pokazania wandalom, że to nie oni będą decydować jak wygląda nasz park. Kilka tygodni później ponownie zebraliśmy się przy odbudowie hotelu, tym razem połączonej z piknikiem inaugurującym działalność Ogrodu społecznościowego fort Bema. W prace znów włączyli się wolontariusze Greenpreace, przyszło też kilka nowych osób mieszkających w okolicy.

 

druga odbudowa hotelu dla owadow piknik inauguracyjny w ogrodzie społecznościowym druga odbudowa hotelu dla owadow

Nowy owadzi domek stoi na Forcie Bema już od sierpnia i mamy nadzieję, że nie zagraża mu już żadne niebezpieczeństwo. Często widujemy wokół niego najmłodszych mieszkańców Bemowa, z zainteresowaniem obserwujących życie w hotelu.