Biblioteki plenerowe

Biblioteki plenerowe w pniach drzew

fot. Paulina Fabrowska

fot. Paulina Fabrowska

W ramach budżetu partycypacyjnego 2015 w 4 dzielnicach Warszawy wśród zwycięzców znalazły się projekty bibliotek plenerowych działających na zasadach wymiany, które złożyła Ania z Bemowiaków. Biblioteki funkcjonują już na Ursynowie, Wilanowie i Mokotowie, czekamy na otwarcie bibliotek na Bemowie.

Biblioteczka plenerowa na osiedlu „Przyjaźń” 115

fot. Karolina Majdanik

fot. Karolina Majdanik

biblioteczka mapka

Stworzona przez Anię i Olę z Bemowiaków w ramach projektu wspieranego przez Bemowskie Centrum Kultury, funkcjonuje od końca sierpnia 2015 r.

Powstała w stuletnim ulu, dostosowanym do potrzeb bibliotecznych przez pracowników osiedlowych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Działa na zasadzie bookcrossingu – „weź książkę, zostaw książkę”. Każdy może skorzystać z zasobów Biblioteczki, jak również stać się jej aktywnym twórcą. Jest ona także punktem wymiany informacji –  mieszkańcy i instytucje aktywne na Osiedlu zostawiają w biblioteczce informacje o swoich działaniach, ulotki itp. Wkrótce obok Biblioteczki pojawi się gablota informacyjna, w której na bieżąco będą pojawiały się informacje o ciekawych wydarzeniach organizowanych na Osiedlu. Biblioteczka jest także patronem imprez promujących czytelnictwo i twórcze przetwarzanie, w wyniku którego sama powstała. Otwarciu Biblioteczki towarzyszył piknik twórczy z warsztatami kreatywnego przetwarzania. W ostatnią niedzielę października odbyła się natomiast Jesienna wymiana książek pod patronatem biblioteczki. A to dopiero początek.
Więcej informacji o Biblioteczce znajdziecie na Facebooku https://www.facebook.com/bibliotekiplenerowe oraz blogu www.przyjaznabiblioteczka.blogspot.com
Poświęcony Biblioteczce reportaż Grażyny Wielowieyskiej dla Polskiego Radia: http://www.polskieradio.pl/10/4488/Artykul/1548439,Reportaz-24112015

Poniżej znajdują się wpisy o tytułowym temacie:

O książkach, bibliotekach plenerowych i wymianach książek na Bemowie

Czy wiecie, że Bemowo jest tą dzielnicą Warszawy, w której jest najmniej bibliotek w stosunku do liczby mieszkańców? Na jedną placówkę biblioteczną przypada ok. 17 000 mieszkańców! Mimo utrudnionego dostępu do wypożyczalni mieszkańcy Bemowa nie stronią od książek. Zapraszamy do lektury naszego artykułu o książkach, bibliotekach plenerowych i wymianach książek, który ukazał się w drugim numerze pisma mieszkańców Osiedla „Przyjaźń” JELONEK.

Czytaj więcej