Jak szybko i łatwo zarobić 15 tysięcy złotych brutto?

Platforma_plagiat

Nie, to nie jest pomyłka, nasza strona nie zmieniła profilu – po prostu dowiedzieliśmy się, że takie cuda tylko na Bemowie i postanowiliśmy, że podzielimy się z wami tym magicznym patentem. Łapcie!

Być może pamiętacie materiał „Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” z 23 stycznia – mówiliśmy tam o fatalnej kandydatce na stanowisko dyrektorki Bemowskiego Centrum Kultury. Wczoraj, 28 lutego, ukazał się kolejny materiał na ten temat (od 2:30). W obu dziennikarz poruszył jeszcze jeden wątek – tajemniczego zlecenia na monitorowanie bemowskich Centrów Aktywności Lokalnej, czyli m.in. BCK, Dwóch Jelonków i bibliotek. Temat ten został wcześniej przywołany w interpelacji jednej z radnych dzielnicowych, a potem tajemniczo przygasł.

Kontrola miała trwać ponad dwa miesiące, od 8 października do 15 grudnia 2019. Jej efektem był dwudziestostronicowy raport z rekomendacjami działań dla Miejsc Aktywności Lokalnej. Problem w tym, że autorka ani razu nie pojawiła się w BCK, co potwierdzają pracownicy tej instytucji. Pytana przez dziennikarza, nie umiała też podać nazwisk osób, z którymi kontaktowała się w tej sprawie. Ponieważ znaliśmy nazwisko tej osoby (wykaz umów cywilnoprawnych zawieranych przez jednostki miejskie jest ogólnodostępny, wraz z informacją o wykonawcy zlecenia), użyliśmy wyszukiwarki – i od razu sporo się wyjaśniło. „Kontrolerka” jest znajomą jednego z byłych wiceburmistrzów Bemowa z PO.

Zlecenie po znajomości? Takie rzeczy się przecież u nas nie zdarzają! 😉 Na tym etapie można się uśmiechnąć, machnąć ręką i pogodzić się, że Bemowo to stan umysłu. My postanowiliśmy jednak drążyć dalej. Złożyliśmy zatem wniosek o udzielenie informacji publicznej i poprosiliśmy w nim o udostępnienie treści raportu. Dostaliśmy go, przeczytaliśmy i znowu sięgnęliśmy po wyszukiwarkę – zaczęliśmy, akapit po akapicie, wklejać treść do Google.

Oto źródła plagiatu (bo nie raportu), za który miasto zapłaciło 15 tysięcy złotych:

  • strona urzędu miasta Warszawy – http://inicjatywa.um.warszawa.pl/
  • dwa raporty dla miasta Starachowice, dotyczące utworzenia „Centrum aktywności Społeczne Wzgórze”
  • Biuletyn Informacji Publicznej Krakowa, gdzie opisano koncepcję utworzenia Centrum Obywatelskiego

Ponadto, na 20 stron opracowania, aż 11 zawiera kalendarium wydarzeń, przeklejone z fanpejdży poszczególnych bemowskich miejsc aktywności. Informacja tyleż wtórna, co kompletnie nieprzydatna, bo w momencie przekazania raportu były to już wydarzenia zakończone.
Poglądowo zamieszczamy jedną ze stron opracowania, gdzie kolorami oznaczyliśmy fragmenty “pożyczone” z ogólnodostępnych źródeł. Zleceniobiorczyni nie chciało się nawet specjalnie zmieniać brzmienia zdań – przekleiła cudze treści niemal słowo w słowo. Oczywiście bez wskazania źródła cytatów. Nie wierzycie? Zobaczcie sami 🙂

Plagiat

Już rozumiecie? Skracając, tak się to robi:

  • zgłaszacie się do dzielnicy i powołujecie się na znajomość z kimś np. z zarządu
  • oferujecie swoje usługi
  • nie wykonujecie ich, opracowujecie natomiast raport – sklejkę
  • profit

Nie dziękujcie. Howgh!
P.S. Platformo Obywatelska na Bemowie, czy odczuwacie jeszcze czasami coś takiego jak wstyd?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *