Jak szybko i łatwo zarobić 15 tysięcy złotych brutto?

Platforma_plagiat

Nie, to nie jest pomyłka, nasza strona nie zmieniła profilu – po prostu dowiedzieliśmy się, że takie cuda tylko na Bemowie i postanowiliśmy, że podzielimy się z wami tym magicznym patentem. Łapcie!

Być może pamiętacie materiał „Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” z 23 stycznia – mówiliśmy tam o fatalnej kandydatce na stanowisko dyrektorki Bemowskiego Centrum Kultury. Wczoraj, 28 lutego, ukazał się kolejny materiał na ten temat (od 2:30). W obu dziennikarz poruszył jeszcze jeden wątek – tajemniczego zlecenia na monitorowanie bemowskich Centrów Aktywności Lokalnej, czyli m.in. BCK, Dwóch Jelonków i bibliotek. Temat ten został wcześniej przywołany w interpelacji jednej z radnych dzielnicowych, a potem tajemniczo przygasł.

Kontrola miała trwać ponad dwa miesiące, od 8 października do 15 grudnia 2019. Jej efektem był dwudziestostronicowy raport z rekomendacjami działań dla Miejsc Aktywności Lokalnej. Problem w tym, że autorka ani razu nie pojawiła się w BCK, co potwierdzają pracownicy tej instytucji. Pytana przez dziennikarza, nie umiała też podać nazwisk osób, z którymi kontaktowała się w tej sprawie. Ponieważ znaliśmy nazwisko tej osoby (wykaz umów cywilnoprawnych zawieranych przez jednostki miejskie jest ogólnodostępny, wraz z informacją o wykonawcy zlecenia), użyliśmy wyszukiwarki – i od razu sporo się wyjaśniło. „Kontrolerka” jest znajomą jednego z byłych wiceburmistrzów Bemowa z PO.

Zlecenie po znajomości? Takie rzeczy się przecież u nas nie zdarzają! 😉 Na tym etapie można się uśmiechnąć, machnąć ręką i pogodzić się, że Bemowo to stan umysłu. My postanowiliśmy jednak drążyć dalej. Złożyliśmy zatem wniosek o udzielenie informacji publicznej i poprosiliśmy w nim o udostępnienie treści raportu. Dostaliśmy go, przeczytaliśmy i znowu sięgnęliśmy po wyszukiwarkę – zaczęliśmy, akapit po akapicie, wklejać treść do Google.

Oto źródła plagiatu (bo nie raportu), za który miasto zapłaciło 15 tysięcy złotych:

  • strona urzędu miasta Warszawy – http://inicjatywa.um.warszawa.pl/
  • dwa raporty dla miasta Starachowice, dotyczące utworzenia „Centrum aktywności Społeczne Wzgórze”
  • Biuletyn Informacji Publicznej Krakowa, gdzie opisano koncepcję utworzenia Centrum Obywatelskiego

Ponadto, na 20 stron opracowania, aż 11 zawiera kalendarium wydarzeń, przeklejone z fanpejdży poszczególnych bemowskich miejsc aktywności. Informacja tyleż wtórna, co kompletnie nieprzydatna, bo w momencie przekazania raportu były to już wydarzenia zakończone.
Poglądowo zamieszczamy jedną ze stron opracowania, gdzie kolorami oznaczyliśmy fragmenty “pożyczone” z ogólnodostępnych źródeł. Zleceniobiorczyni nie chciało się nawet specjalnie zmieniać brzmienia zdań – przekleiła cudze treści niemal słowo w słowo. Oczywiście bez wskazania źródła cytatów. Nie wierzycie? Zobaczcie sami 🙂

Plagiat

Już rozumiecie? Skracając, tak się to robi:

  • zgłaszacie się do dzielnicy i powołujecie się na znajomość z kimś np. z zarządu
  • oferujecie swoje usługi
  • nie wykonujecie ich, opracowujecie natomiast raport – sklejkę
  • profit

Nie dziękujcie. Howgh!
P.S. Platformo Obywatelska na Bemowie, czy odczuwacie jeszcze czasami coś takiego jak wstyd?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *