Las Bemowski – deweloper strikes back

Rezerwat Łosiowe Błota - kładka

Znacie temat, bo pisaliśmy już o nim wcześniej. Prywatny inwestor kupuje od wojskowej spółki teren byłej bazy wojskowej w Lesie Bemowskim. Działka, położona pomiędzy dwiema częściami rezerwatu „Łosiowe Błota”, przeznaczona jest pod zalesienie.

Właściciel co jakiś czas podejmuje próby zmiany przeznaczenia gruntów – z leśnych na budowlane. Proponuje np. budowę prywatnego szpitala, ośrodka rekreacyjnego ze stadniną czy tanich mieszkań z rządową dopłatą. Do tej pory udawało się te pomysły zatrzymywać, bo taką zmianę klasyfikacji działki musieliby zatwierdzić radni. A ci słuchali mieszkańców, którzy chcą w tym miejscu terenu leśnego, zgodnie z pierwotnymi planami. Widzą, że zgłaszane przez inwestora propozycje nawet nie próbują odpowiedzieć na ich problemy czy potrzeby, a są jedynie motywowane chęcią zysku. Wiedzą też, że każda inwestycja w tym miejscu to zagrożenie dla rezerwatu.

Najnowszy pomysł właściciela działki to wykorzystanie furtki, jaką jest „Lex Developer”. Dzięki tej ustawie, tereny powojskowe zostały zwolnione z obostrzeń wynikających ze studium zagospodarowania. To znaczy, że zmiana przeznaczenia działki z leśnej na budowlaną nie jest już konieczna. Inwestor proponuje więc osiedle mieszkaniowe na 11 „ekologicznych” bloków. Stosowny wniosek złożył w połowie listopada.

Czy można coś w tej sprawie zrobić? Na szczęście tak, bo chociaż inwestor nie musi już starać się o zmianę klasyfikacji działki, radni wciąż muszą zaakceptować samą inwestycję. A mieszkańcy mogą na tym etapie zabrać głos i wyrazić formalny sprzeciw wobec zabudowy w środku lasu.

Udostępniamy gotowy wzór pisma, które możecie złożyć w gminie Babice, do której administracyjnie przynależy ta część lasu. Pismo możecie złożyć na dwa sposoby:

  • w postaci papierowej, korespondencyjnie na adres: Urząd Gminy Stare Babice, ul. Rynek 31, 05-082 Stare Babice lub osobiście w Punkcie Obsługi Mieszkańca w budynku urzędu gminy,
  • w postaci elektronicznej na adres: architektura@stare-babice.waw.pl

Nie trzeba być mieszkańcem gminy stare Babice by zabrać głos. Las Bemowski to dobro wspólne – korzystamy z niego wszyscy. Czas na zgłoszenie uwag mamy do 6 grudnia 2019 r.

Wzór pisma przygotowali mieszkańcy skupieni wokół inicjatywy Nie dla zabudowy Lasu Bemowskiego, dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *