Startuje budowa ścieżki rowerowej na Połczyńskiej

Budowa drogi dla rowerów na ulicy Połczyńskiej

3 lipca rozpoczęła się realizacja opóźnionego już o półtora roku projektu „Budowa ścieżek rowerowo-pieszych wzdłuż ulicy Połczyńskiej” z Budżetu Partycypacyjnego 2015, o czym informowaliśmy na naszej stronie facebookowej. W poniższym komentarzu możecie zaś dowiedzieć się trochę o kulisach tej inwestycji. Mało kto prawdopodobnie o nich wie, a rzucają one dużo światła na kwestię wpływu na to, co i jak dzieje się w naszej dzielnicy.

Nauczeni doświadczeniem realizacji sąsiedniego projektu na Powstańców Śląskich złożyliśmy do Urzędu wniosek o udostępnienie niektórych części projektu, które zamieszczamy poniżej razem z naszym opisem.

Projekt Budowlany - organizacja ruchu str. 1

Rysunek nr 1 zaczyna się od strony ulicy Szeligowskiej. Tam ścieżka łączy się z inwestycją Zarządu Dróg Miejskich. Dalej znajduje się za przystankiem autobusowym Drzeworytników razem z łącznikiem do tej ulicy. Na wysokości numerów 70-76 przebiega z wykorzystaniem istniejącej drogi dojazdowej do tych posesji. Następnie przekracza na wyniesionym przejeździe ulicę Lustrzaną, której skrzyżowanie z Połczyńską otrzyma mniejsze łuki.

Warto również wspomnieć, że stare i krytykowane biało-czerwone słupki zostaną zastąpione estetycznym i niskim wygrodzeniem trawnika.

Dalej na rysunku nr 2 ścieżka biegnie przy drzewach obok chodnika, przekraczając skrzyżowanie z ulicą Tkaczy (poza zakresem inwestycji) oraz łącząc się z ulicą Gabriela.

Projekt Budowlany - organizacja ruchu str. 2

Na rysunku nr 3 zmierza w stronę Powstańców Śląskich, gdzie ma szerokość 2 metrów. Ostatni rysunek – nr 4 – to przejazd z czerwoną nawierzchnią przez dojazd do stacji paliw i zakończenie ścieżki na wysokości przejścia dla pieszych przez Powstańców Śląskich.

Projekt wykonawczy - szczegóły konstrukcyjne

Bardzo ważna jest nawierzchnia opaski pomiędzy ścieżką rowerową a chodnikiem. Na szczęście tutaj poza obrzeżem betonowym zastosowany zostanie pas podwójnej kostki granitowej łupanej, dzięki czemu nie powstanie niebezpieczny uskok.

Projekt wykonawczy - przekroje normalne

Wystające krawężniki? Wygląda na to, że nie tym razem 🙂

Opinie do projektu budowy drogi dla rowerów na ulicy Połczyńskiej

Tego typu inwestycje nie mogą się obejść bez wydania opinii takich instytucji jak Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta, Inżynier Ruchu czy samego Zastępcy Burmistrza. Dla zainteresowanych pliki do pobrania umieściliśmy na Dysku Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *