Milion drzew dla Warszawy – trzynaście dla Bemowa

W ostatnim czasie przez wszystkie przypadki odmienialiśmy słowa: smog, drzewa, wycinka. Pomijając smutny kontekst – to jednak dobrze, że mieszkańcy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na brak zieleni w swoim otoczeniu. Wprawdzie w powszechnej opinii Bemowo to zielona i spokojna dzielnica – jednak nie wszędzie. W wielu miejscach po prostu brakuje drzew o rozłożystej koronie. A to właśnie takie drzewa (a nie „doniczkowce”) oczyszczają powietrze z pyłów zawieszonych (proces fitoremediacji), a także obniżają temperaturę, dają cień oraz chronią nas przed ulewami. Dużo mówi się również o wpływie zieleni na nasze zdrowie psychiczne.

Tym bardziej cieszy nas pojawienie się nowych drzew na Bemowie w ramach akcji „Milion drzew dla Warszawy”.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Drzewa zostały nasadzone wzdłuż ulicy Piastów Śląskich (odcinek zachodni).

Są to klony o bordowych liściach – klon czerwony „Red Sunset” 5 sztuk i klon zwyczajny „Royal Red” – 7 sztuk.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ta czarna wystająca rura drenażowa to system napowietrzający korzenie. Owija się nią dwa razy bryłę korzeniową podczas sadzenia drzewa. Tak, system korzeniowy drzew i krzewów musi oddychać, dlatego nie parkujcie nad nim samochodami.

Wprawdzie liczba trzynastu drzew nie zwala z nóg – ale to dopiero początek tej akcji. Kibicujemy jej bardzo mocno! Częścią akcji jest m.in. miejska aplikacja „Milion Drzew”, dzięki której mieszkańcy będą mogli wskazywać, gdzie przydałyby się nowe nasadzenia. A oto gdzie można ściągnąć bezpłatną miejską aplikację”Milion Drzew” z Google Play (http://bit.ly/Android_MilionDrzew) lub App Store (http://bit.ly/MilionDrzew).

Oczywiście należy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia, np. infrastrukturę podziemną. Na pewno jednak będziemy zgłaszać takie miejsca.

Z Wydziału Ochrony Środowiska w dzielnicy uzyskaliśmy również informację, że jesienią tego roku nasadzonych będzie 130 drzew w samym Parku Górczewska.

Obecnie drzewa są sadzone zgodnie z niedawno uchwalonymi „Standardami kształtowania zieleni Warszawy” i objęte są 36 miesięczną gwarancją. Standardy jasno określają m.in. obwody sadzonek w zależności od gatunku, zastosowanie systemu napowietrzenia korzeni, użycia ziemi kompostowej i zastosowania stabilizacji drzew plus zabezpieczenie szyjki korzeniowej przed żyłką kosy spalinowej (koszenie trawy odbywa się pięć razy w sezonie wegetacyjnym).

This slideshow requires JavaScript.

3 komentarze

 • Asai

  To ja poproszę o kontynuacje tych zaczętych przy ul. Piastów Śląskich szeregów drzew ( jeden z 5-cioma drugi z 7-mioma drzewami) o kolejnych ok 20 szt. albo i 30 szt. tak by utworzyło to pewne ciągłe założenie z pozostałymi nasadzeniami. Bo takie mam teraz wrażenie niespójności koncepcji 😉
  Mam nadzieje, że drzewa będą piękne.

 • Mmmmarr

  Popieram. Całą aleje wzdłuż ulicy Piastów Śląskich należało by wysadzić drzewami. dalej idąc są też miejsca wzdłuż ulicy Żołnierzy Wyklętych. Te okolice świecą pustkami, same trawniki i wielkie parkingi samochodowe, czemu nie zniwelować tego sadzonkami drzew. Kiedyś dadzą cień i poprawią wygląd okolicy

 • Zuzanna

  Na Boernerowie dogorywają ostatnie robinie Umbraculifera posadzone nie wiedzieć czemu w gęstwinie pasów zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *