Budżet partycypacyjny 2018 – co nas czeka?

BP 2018

Proces budżetowy na rok 2018 wystartował na dobre. Tydzień temu, 6 października, w bemowskim ratuszu miało miejsce spotkanie, podczas którego zainteresowani mogli zapoznać się z aktualnymi zasadami przeprowadzania BP oraz zadać obecnym na sali burmistrzom pytania dotyczące priorytetów rozwojowych dzielnicy. Przeprowadzono również nabór do zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. Wiemy już, że tegoroczna pula BP na Bemowie to 2 750 tys. zł, o 50 tys. więcej niż w roku ubiegłym (prawdopodobnie dzięki kwocie pozostałej z zeszłorocznego budżetu).

Co to jest budżet partycypacyjny i jak się zmieni?

Przypomnijmy, że budżet partycypacyjny to sposób na zaktywizowanie mieszkańców, którzy podejmują decyzję, w jaki sposób zostanie wydany 1% do 2% budżetu dzielnicy. Co roku zgłaszają oni pomysły, które po wstępnej weryfikacji w urzędach dzielnic i miejskich instytucjach są poddawane pod głosowanie. Dzięki temu zyskaliśmy na Bemowie m.in. nową drogę dla rowerów, wybieg dla czworonogów czy biblioteczki plenerowe.BP 2018

2 750 tys., które mają do dyspozycji mieszkańcy Bemowa, to najmniejsza pula w porównaniu do dzielnic o podobnej wielkości (jak np. Ursynów czy Bielany). Obecny na spotkaniu burmistrz Bemowa, Michał Grodzki, zadeklarował jednak chęć zwiększenia tej kwoty w kolejnych edycjach budżetu, aby stała się ona bliższa puli 2% budżetu dzielnicy.

Regulamin BP 2018 przyniósł kilka istotnych zmian w porównaniu do ubiegłego roku. W tej edycji każda z dzielnic zobowiązana jest do przygotowania swojej definicji ogólnodostępności efektów projektu (czyli dokładnego określenia, w jaki sposób wszyscy mieszkańcy mogą z niego skorzystać). Czas na weryfikację pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców został wydlużony, a wzory list z podpisami poparcia dla projektów uproszczone. Dokładna lista różnic jest dostępna na stronie Twój Budżet. Na naszej stronie zamieściliśmy również kalendarium tegorocznego procesu budżetowego, który będziemy uzupełniać kolejnymi wydarzeniami w miarę ich ustalania.

Kto w zespole?

Zespół ds. budżetu partycypacyjnego jest ważnym gremium – to członkowie zespołu decydują o szczegółowych zasadach przeprowadzania BP w dzielnicy. W ubiegłym roku zespół zdecydował m.in. o podziale Bemowa na obszary i kwotach przypadających na każdy z nich, wnioskował też – niestety bez powodzenia – o podwyższenie wysokości budżetu. Tegoroczny regulamin precyzuje, że cały spis praktyk dla poszczególnych dzielnic musi zostać uchwalony przez zespół najpóźniej do końca listopada.

Przypomnijmy, że zespół rokrocznie składa się z mieszkańców, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, radnych (po 1 z każdego klubu), urzędników dzielnicowych, radnych osiedlowych oraz przedstawicieli młodzieżowej rady dzielnicy i dzielnicowej rady seniorów.

Frekwencja mieszkańców na bemowskim spotkaniu była nad wyraz obiecująca – stawiło się wiele osób, z czego istotną część stanowiły całkiem nowe twarze. Obecni byli również aż trzej burmistrzowie – panowie Grodzki, Poboży i Pawełczyk – którzy deklarowali wsparcie dla procesu BP. Czas pokaże, jaka będzie praktyka – póki co wierzymy władzom dzielnicy na słowo.

Po prezentacji nowego regulaminu oraz wystąpieniach burmistrzów przyszedł czas na losowanie mieszkańców oraz wybór przedstawicieli organizacji, zainteresowanych udziałem w pracach zespołu. I tu nastąpił lekki zgrzyt. Regulamin BP precyzuje bez żadnych wątpliwości, że kandydat do zespołu musi zdecydować, kogo chce reprezentować – mieszkańców czy organizację, do której należy.  Swoją decyzję potwierdza podpisem na specjalnym oświadczeniu. Niestety, znalazły się osoby, które chciały „załapać się” do zespołu za wszelką cenę, z podwójnej puli. Wzięły więc udział w losowaniu mieszkańców, mimo, że były powiązane również ze zgłaszającymi się do zespołu organizacjami. Ta sytuacja wydała się nam bulwersująca, sprawa została więc przez nas przekazana do zarządu dzielnicy oraz Centrum Komunikacji Społecznej. Mamy nadzieję, że finalnie w zespole zasiądą osoby, które w uczciwy sposób ubiegały się o członkostwo w nim.

Początek prac nad budżetem partycypacyjnym zawsze jest przyjemnym momentem, kiedy zarówno władze dzielnicy, jak i zaangażowani w idee partycypacji społecznej aktywiści kipią entuzjazmem. Później, w miarę upływu czasu, optymizm i zapał ustępują miejsca zmęczeniu. Życzymy wszystkim osobom zaangażowanym w ten proces, aby entuzjazmu wystarczyło na dłużej niż zwykle. Na łamach naszej strony krytykowaliśmy wielokrotnie rozmaite niedociągnięcia w funkcjonowaniu budżetu partycypacyjnego. Ponieważ jednak przedstawiciele władz miasta wielokrotnie podkreślali, że jest to proces, którego wszyscy wciąż się uczymy, mamy nadzieję, że po trzech poprzednich edycjach można będzie wreszcie stwierdzić w trybie dokonanym: “Wyciągnęliśmy wnioski i nauczyliśmy się, również na własnych błędach.”

2 komentarze

 • Blady

  A wiadomo co realizacją projektów z I edycji, tj. budowa ścieżki rowerowej od powst. śl. do szeligowskiej, po północnej stronie ul. połczyńskiej ?

  mamy prawie koniec roku 2016…

  • Tomek

   Na początku października Centrum Komunikacji Społecznej tak odpowiedziało na zapytanie odnośnie tego projektu:

   „Z informacji uzyskanych w dz. Bemowo, projekt drogi dla rowerów na ul. Połczyńskiej (z budżetu partycypacyjnego 2015) oczekuje na zatwierdzenie przez Inżyniera Ruchu. Możliwe, że projekt zostanie zatwierdzony w najbliższym czasie. Po zatwierdzeniu, dzielnica dokona zgłoszenia robót budowlanych (30 dni) i może rozpoczynać budowę, więc jest szansa na realizację tego projektu jeszcze w tym roku.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *