Co dalej z metrem na Bemowo?

Studium uwarunkowań

Kiedy ostatnim razem temat metra w naszej dzielnicy był poruszany na tym portalu, atmosfera nie była zbyt wesoła. Opublikowaliśmy list otwarty w sprawie lokalizacji pierwszej z bemowskich stacji metra – co jednak wydarzyło się później, aż do dziś? Przeczytajcie nasze krótkie podsumowanie i dowiedzcie się, co będzie dalej.

Co prawda na nasz list nie dostaliśmy oficjalnej odpowiedzi, ale głos w sprawie zabrał ówczesny Zastępca Prezydenta Miasta, Jacek Wojciechowicz, wyrażając nadzieję na zmianę lokalizacji stacji przy urzędzie dzielnicy.

Natomiast tydzień później zaskoczyła nas inna pozytywna wiadomość – komitet sterujący dla budowy drugiej linii metra podjął decyzję o budowie trzech ostatnich stacji od razu razem z dwiema poprzednimi.

Miesiąc później mogliśmy się przekonać, że słowa Wiceprezydenta nie były pustymi obietnicami. Najważniejsze postulaty naszego listu, czyli przesunięcie stacji w stronę skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich/Górczewska i wyjścia w każdym jego narożniku, zostały rozpatrzone pozytywnie.

To nie był jednak koniec. Korespondujący z nami mieszkaniec Jelonek, pan Janusz Kowalski, pod koniec czerwca naświetlił problem dotyczący sąsiedniej stacji C3 – Lazurowa, która od ulicy Lazurowej miała być oddalona o kilkaset metrów.

W międzyczasie mieszkańców w walce o lepsze rozwiązania wsparła też Rada Dzielnicy Bemowo, przyjmując swoje stanowisko w sprawie budowy bemowskiego odcinka drugiej linii metra.

Teraz jednak Urząd Miasta oficjalnie ogłosił plan budowy całej drugiej linii metra do roku 2023, kiedy to kończy się też obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta mają zostać poddane pod głosowanie Rady Miasta na najbliższej sesji jeszcze w październiku.

Wczoraj pojawiła się zaś kolejna pozytywna wiadomość, lokalizacja wcześniej wspomnianej stacji C3 Lazurowa również zostanie zmieniona tak, aby przybliżyć ją do pętli autobusowej osiedle Górczewska i ułatwić pasażerom przyszłe przesiadki.

W zakładce Działania -> Metro możecie zaś znaleźć zaktualizowaną mapę zawierającą najnowsze informacje o lokalizacji i przebiegu drugiej linii metra w naszej dzielnicy.

Równocześnie warto zaznaczyć, że przyspieszenie budowy 3 ostatnich stacji nie obejdzie się bez cięć w kosztach ich budowy. Nie mają jednak one dotyczyć jego dostępności, lecz rodzaju czy standardu wykończenia samych stacji.

W najbliższym czasie możemy zaś spodziewać się ogłoszenia przez Metro Warszawskie konkursu architektoniczno-budowlanego dla ostatnich trzech stacji. To właśnie od naszej recenzji wyników takiego samego konkursu dla dwóch poprzednich stacji na początku tego roku swój bieg rozpoczęła większość opisanych tutaj wydarzeń 😉

Tymczasem startuje budowa trzech pierwszych stacji zachodniego odcinka drugiej linii metra na Woli. Dodatkowo w przyszłym roku ma mieć miejsce wyczekiwana przebudowa ulicy Obozowej i obwodowej linii kolejowej również na Woli. Ponieważ Bemowo sąsiaduje z Wolą i wszystkie zmiany będą miały duży wpływ również na nas, szykujemy nową inicjatywę, która miejmy nadzieję już wkrótce zostanie ujawniona 🙂

3 komentarze

  • darq

    Skoro są jeszcze możliwe drobne korekty przebiegu tuneli, to ciekawe, czy byłaby możliwa większa: puszczenie metra pod Lazurową zamiast pod Coopera. Zalety: wyższa zabudowa w strefie dojścia do dwóch ostatnich stacji (i brak zarzutów, że metro jedzie w pola); krótszy dojazd z Ursusa i Włoch; działka miejska przy skrzyżowaniu Lazurowej z Połczyńską (w kontekście poszukiwań terenu pod parking/pętlę przesiadkową). Przeszkodą mógłby być promień skrętu, ale trasa na Woli pokazuje, że da się to zrobić dość ciasno. Argument o stacji na łuku chyba dość naciągany, na Politechnice to specjalnie nie przeszkadza.

    • Tomek

      W tym przypadku jest to raczej korekta lokalizacji stacji, dokładny przebieg tunelów nie jest zapewne natomiast znany do czasu ich zaprojektowania w oparciu o wcześniejszą koncepcję.

  • Pingback: Budujmy basen, ale nie byle gdzie – Bemowiacy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *