Realizacja uwag z rowerowego objazdu 2015 – cz. II

Ślepe zakończenie drogi rowerowej na ulicy Batalionów Chłopskich

Dwa tygodnie temu zamieściliśmy pierwszą część wpisu na temat realizacji uwag z rowerowego objazdu 2015. Była ona poświęcona ulicy Górczewskiej będącej pod opieką Zarządu Dróg Miejskich, w drugiej części przyglądamy się zaś ulicy Batalionów Chłopskich utrzymywanej przez urząd dzielnicy. W jeszcze poprzedniej dekadzie odcinek tej ulicy bliżej Lazurowej był z płyt betonowych, w 2010 roku został przebudowany do dzisiejszej postaci (poza fragmentem tuż przy ulicy Lazurowej, który miał zostać przebudowany w ramach poszerzenia jej, ale w zeszłym roku został wyremontowany przy okazji budowy supermarketu), szczegóły w poniższej tabeli.

Lp. Uwagi z protokołu Zdjęcie Realizacja na 08.06.2016 r.
1 północna strona ulicy na wysokości nr ewidencyjnego 84A – betonowy słup linii napowietrznej (prawdopodobnie telekomunikacyjny) usytuowany w skrajni ścieżki rowerowej – do likwidacji/przesunięcia  Słup na Batalionów Chłopskich Niestety słup nadal jest w skrajni drogi rowerowej i służy do zamieszczania nielegalnych ogłoszeń
2 zapadlisko przy wpuście wodociągowym (przy wygrodzeniu betonowym) do naprawy brak Niestwierdzone na drodze rowerowej
3 liczne krawężniki do regulacji i obniżenia na zjazdach bramowych w poprzek drogi dla rowerów wzdłuż całej ulicy (do 0,00m – obecna wysokość oscyluje od 2 – 5 cm) Wysoki krawężnik na DDR ulicy Batalionów Chłopskich Brak widocznej poprawy w kwestii wyrównania poziomów na drodze rowerowej przy przejazdach do nie poprzecznych
4 brak oznakowania poziomego i połączenia drogi dla rowerzystów z przejazdem dla rowerów, brak przejść dla pieszych, nienormatywne stojaki rowerowe w pasie drogowym ulicy Przy skrzyżowaniu ulicy Batalionów Chłopskich i Rayskiego Przy skrzyżowaniu z ulicą Rayskiego nadal przejazd rowerowy nie jest połączony z drogą dla rowerów, przejścia dla pieszych również nie zostały wymalowane, brak stojaków po północnej stronie jezdni, nie sprawdzono dokładnie południowej
5 ślepe zakończenie drogi dla rowerów na wysokości sklepu Kaufland, konieczne obniżenie krawężnika i przeanalizowanie wytyczenia przejazdu rowerowego lub zgodnego z przepisami innego sposobu włączenia dla rowerzystów Ślepe zakończenie drogi rowerowej na ulicy Batalionów Chłopskich Nadal brak wygodnego wjazdu i zjazdu z drogi rowerowej, czy będzie trzeba czekać na poprawę w tym miejscu do poszerzania Lazurowej?

Przy okazji trafiliśmy na budowę przepompowni na końcowym odcinku ulicy z utwardzoną nawierzchnią. Na jej wysokości całkowicie zagrodzony został chodnik, a nawierzchnia drogi dla rowerów, która też częściowo została zwężona została częściowo zerwana i wypełniona luźnym żwirem.

Budowa przepompowni przy ulicy Batalionów Chłopskich

Widok od strony Lazurowej

Budowa przepompowni przy ulicy Batalionów Chłopskich

Widok od strony trasy S8

Z naszych obserwacji wynika, że brakowało jasnego oznakowania dla pieszych i rowerzystów w tym miejscu, a tymczasowy żwir nie był bezpieczną nawierzchnią.

Poprzez Miejskie Centrum Kontaktu 19115 zgłosiliśmy również uszkodzony łuk na skrzyżowaniu z ulicą Lazurową.

Skrzyżowanie ulicy Lazurowej i Batalionów Chłopskich

Zniszczony łuk przy skręcie

Podsumowując droga rowerowa razem z chodnikiem to nie najlepsze rozwiązanie dla tej ulicy. Duża liczba wjazdów na posesje, brak oddzielenia od jezdni co powoduje, że co chwilę droga rowerowa jest blokowana przez zatrzymujące się częściowo na niej samochody osobowe i dostawcze. Również po drugiej stronie chodnik i jezdnia jest zastawiana przez parkujące samochody. Z dużym prawdopodobieństwem lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie strefy Tempo 30 z ruchem rowerów na zasadach ogólnych i parkowaniem równoległym na szerszej jezdni. Na koniec oczywiście brak jest znaczącej zieleni i sytuację ratują nowe nasadzenia okolicznych inwestycji lub istniejących już od dłuższego czasu zabudowań.

Dodatkowo wedle uzyskanych informacji z Wydziału Inwestycji Urzędu Dzielnicy Bemowo, trwają już rozmowy dzielnicy z Zarządem Dróg Miejskich na temat likwidacji drogi rowerowej na ulicy Muszlowej, która jest ulicą o ruchu uspokojonym, była to kolejna uwaga Zespołu Pełnomocnika w protokole z wizji lokalnej. Spostrzegawczy mogli już zaobserwować brak połączenia na planie projektu drogi rowerowej wzdłuż Powstańców Śląskich, który opublikowaliśmy we wpisie z zeszłego tygodnia.

5 komentarzy

 • mnietek

  A czy slyszeliscie o planach Urzedu Dzielnicy Bemowo o budowie smieszki rowerowej na Waldorffa, w zwiazku z powstajacym tam osiedlem? Bedzie budowal ja deweloper. Zapowiada sie bardzo zle – to powinna byc ulica uspokojona! Ale widac rowerzystow, rolkarzy, biegaczy jest tam tyle, ze trzeba ich sprzatnac z ulicy na 2m CPR aby szybciej samochodem dalo sie do domu dojechac.

  • Tomek

   Tak, słyszeliśmy. Niestety nie znamy szczegółów, być może uda mam się czegoś dowiedzieć od urzędników. Te plany mogą się też zmienić np. po wyrażeniu opinii przez Zarząd Dróg Miejskich.

 • mateusz

  a slyszeliscie ze chca zlikwidowac droge dla rowerow na ul batalionow chlopskich i na jej miejsce zbudowac parking dla samochodow?

 • Pingback: Rowerowy przejazd po drogach rowerowych w dzielnicy – Bemowiacy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *