Planowanie przestrzenne na Bemowie w ostatnich latach

BP2017 - bemowski maraton pisania projektów

Przy okazji ogłoszenia w mediach informacji o zamiarze budowy od razu wszystkich stacji metra w dzielnicy Bemowo rozgorzała dyskusja czy jest to słuszny kierunek. Z jednej strony podnoszony jest argument za – budują się nowe osiedla i potrzebują skomunikowania a skoro do obsługi drugiej linii metra potrzebna jest nowa dedykowana stacja techniczno-postojowa to nie ma co zwlekać. Natomiast przeciw – są to jeszcze tereny słabo zabudowane i nie powinno się zachęcać do zabudowywania obrzeży miasta podczas gdy bliżej centrum są jeszcze możliwości zagęszczenia zabudowy.

W tym wpisie nie będzie poruszony ten temat ale blisko związany z nim, tj. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w naszej dzielnicy a dokładniej co się z nimi działo na przestrzeni ostatnich lat i jaka jest ich obecna sytuacja.

Dla przejrzystości plany nad którymi trwają prace zostały umieszczone w poniższej tabeli.

Lp. Plan zagospodarowania przestrzennego Data przystąpienia do sporządzania Data wyłożenia
1 obszaru Jelonki 19.10.2006r. 01.10.2015r.
2 Chrzanowa 18.09.2009r.
3 osiedli Bemowo III i Bemowo V 01.08.2011r.
4 obszaru Karolin Wschodni 16.09.2011r.
5 obszaru Jelonki Południowe 19.09.2012r.
6 obszaru Karolin Zachodni 28.03.2013r.

Źródło danych: Ogłoszenia i informacje – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy

Poza wymienionymi planami ma również miejsce zmiana MPZP obszaru „Chrzanów 2” do czego przystąpiono 11 lipca 2013 roku natomiast wyłożono do publicznego wglądu 3 sierpnia 2015 roku, a wykaz uwag opublikowano 7 grudnia tego samego roku. Zaś dla MPZP obszaru Jelonki 10 grudnia 2015 roku podjęto decyzję o podziale na 4 części, a 7 marca 2016 roku opublikowano wykaz uwag. 27 kwietnia 2016 roku ogłoszono, że jego pierwsza część – rejon ulicy Górczewskiej jest już przygotowana do uchwalenia przez Radę m.st. Warszawy. Nie udało nam się niestety znaleźć informacji o stanie prac nad MPZP całego obszaru Fortu Bema.

Podsumowując, po tym jak na początku XXI wieku ówczesna Rada Gminy Warszawa-Bemowo uchwaliła dziewięć planów, tj.

 • Powstańców Śl. (odc. Piastów Śl. – Pełczyńskiego) – 12 kwietnia 2001r.
 • „Fort Bema – 1 Etap” – 6 grudnia 2001r.
 • „Mory, Karolin, Glinianki Sznajdra” – 14 marca 2002r.
 • „Park Górczewska”, rejon ulicy Muszlowej – Czumy – 20 czerwca 2002r.
 • ul. Powstańców Śl. (odc. J. Olbrachta-Połczyńska) – 5 września 2002r.
 • „Fort Chrzanów” – 9 października 2002r.
 • „Osiedle Przyjaźń – 1” – 9 października 2002r.
 • „Centrum Bolkowska” – 12 czerwca 2003r.
 • „Chrzanów 2” – 16 grudnia 2004r.

Rada Warszawy przez ostatnią dekadę nie uchwaliła ani jednego ani nie zmieniła istniejącego. Zapowiada się, że dopiero zbliżające się metro i konieczność dostosowania istniejących planów to zmieni. Być może gdyby nie kryzys gospodarczy i związane z tym mniejsze wpływy do budżetu miasta budowa drugiej linii metra byłaby bardziej zaawansowana i tak samo planowanie przestrzenne w naszej dzielnicy.

Wolne tempo prac i brak objęcia nimi pozostałych terenów, które szczególnie tego wymagały doprowadziły do wielu nieodwracalnych porażek urbanistycznych jak choćby:

 • postępująca łanowa zabudowa Chrzanowa
 • znaczna zabudowa glinianek Jelonki
 • kilkupiętrowe bloki wdzierające się pomiędzy istniejącą zabudowę domków jednorodzinnych osiedla Przyjaźń i miasta – ogrodu Jelonki
 • moloch na przeciwko urzędu dzielnicy i dysfunkcjonalna deweloperska zabudowa Górc Starych niedostosowana do uciążliwej trasy S8

Jeden komentarz

 • Michał

  Dobrze, że poruszono ten temat, choć w artykule jest kilka nieścisłości (np. Rada Warszawy jednak uchwaliła lub zmieniła kilka /wcześniej przygotowanych/ MPZP na Bemowie).

  Kluczowym faktem jest jednak to, że zmiana ustroju m. st. Warszawy była klęską dla planowania przestrzennego na Bemowie.
  W czasach gdy Bemowo było gminą miało własny, sprawnie funkcjonujący, zespół ds. planowania przestrzennego, którego wszyscy członkowie mieszkali na Bemowie. Efektem jego pracy było Studium UiKZP oraz wszystkie MPZP uchwalone w latach 2001-2004.
  Po zmianie w 2002 roku ustroju miasta i wprowadzeniu centralizacji zarządzania, zespół ten rozwiązano w 2003 roku i obecnie istnieje już tylko jeden ogólnomiejski Wydział Planowania Miejscowego, podzielony na kilka zespołów. Niestety, odpowiadający ze planowanie przestrzenne na Bemowie zespół „Zachód” odpowiada też m.in. za Wolę, Bielany i Żoliborz, a AFAIK żaden z jego członków tutaj nie mieszka i nawet nie zna Bemowa, które jest tam uważane za głęboką prowincję. Poza tym, rady dzielnic, urzędnicy czy zwykli mieszkańcy z Woli, Żoliborza czy Bielan jakoś potrafili skuteczniej wyegzekwować „zajęcie się” sprawami rozwoju własnych dzielnic. Dlatego też przez ostatnie kilkanaście lat planowanie przestrzenne na Bemowie stało się sierotą a efekty tego porzucenia wszyscy widzimy.

  Negatywne efekty braku obowiązywania planów, których przygotowanie rozpoczęto za czasów gminy, ale których, niestety, nie udało się procedować i uchwalić przed jej likwidacją, odbijają się nam czkawką do dzisiaj, np. nieuchwalone plany zagospodarowania: „Nowe Górce” (rejon ul. Pełczyńskiego i Dywizjonu 303), „Parysów” (rejon ul. Obrońców Tobruku), „Glinianki Jelonek”, „Boernerowo”, czy brak kolejnych etapów planów zagospodarowania dla Fortu Bema i Chrzanowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *