Stojaki rowerowe – już niedługo może ich przybyć na Bemowie

Stojaków rowerowych jest na Bemowie jak na lekarstwo. Te które są, często o kształcie sprężyny, do której jest mocowane koło. Nie jest to najlepsze rozwiązanie bo łatwo można taki rower ukraść. Takie felerne stojaki zostały masowo zakupione przez Dzielnicę do nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej przy ul. Zachodzącego Słońca i pomimo wskazania, że zakupione sprężynki odbiegają od standardów, to nie zostały wymienione. Już od jakiegoś czasu standardem jest montowanie stojaków o kształcie odwróconej litery U. Do takiego stojaka rower można przypiąć do ramy co jest bardziej bezpieczne, jeśli chcemy nasz jednoślad uchronić przed rabusiami.

Na stronie internetowej http://rowery.um.warszawa.pl/ możemy sprawdzić gdzie w każdej dzielnicy znajdują się stojaki. Jest to udogodnienie kiedy podejmujemy decyzję, czy do urzędu czy po podstawowe zakupy mamy się udać autem czy rowerem.

W zakładce Stojaki rowerowe znajduje się Mapa lokalizacji stojaków rowerowych http://rowery.um.warszawa.pl/mapa-rowerowa

Na terenie miasta stojaki są umiejscowione przy urzędach, dzielnicowych ośrodkach kultury, stacjach PKP i szkołach.  Najwięcej spośród 5000 stojaków w Warszawie jest na Śródmieściu. Jest to zrozumiałe, gdyż tam w większości są skupione urzędy miejskie czy miejsca kultury i rozrywki. Patrząc na mapę Bemowo wygląda średnio.

Brakuje miejsc do przymocowania rowerów przy sklepach, boiskach i fitness klubach, przy przychodniach, ZUS-ie, basenie przy Oławskiej, skateparku, przy Sądzie przy Kocjana i osiedlowych bibliotekach.  Przy szkołach jest ich natomiast zdecydowanie za mało.

No dobrze to gdzie według mapy stojaki są na Bemowie?

  • Bemowo Lotnisko i Fort Bema:  przy pętli nowe Bemowo, siłowni plenerowej przy Korfantego, CH Bemowo, Lidlu przy Księcia Bolesława
  • Stare Bemowo: przy Rondzie Adamieckiego
  • Górce: przy Tesco Górczewska, Lidl i siłowni plenerowej u przy Powstańców Śl., Urzędzie Dzielnicy, przy Kluczborskiej
  • Jelonki i Chrzanów:  przy pętli Os. Górczewska, Parku Górczewska, Biedronce przy Lazurowej, Rossmannie pry ul. Świetlików, siłowni plenerowej przy Powstańców Śl. 17 i Sterniczej, przedszkolu przy Rozłogi, Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej, P+R Połczyńska.

Na jesieni 2015 roku Zarząd Dróg Miejskich poprzez swoją stronę internetową oraz fan page na Facebooku zachęcał mieszkańców Warszawy, aby zgłaszali zapotrzebowanie na stojaki rowerowe w swoich dzielnicach wskazując ich liczbę i konkretne lokalizacje. My Bemowiacy zaangażowaliśmy się w te konsultacje wskazując ZDM miejsca gdzie stojaków brakuje, aby ułatwić rowerową komunikację po dzielnicy.

Co dalej? W marcu 2016 ZDM ogłosił przetarg na zakup 2000 stojaków w kształcie U.  Po rozstrzygnięciu przetargu nastąpi montaż. Dostaliśmy na razie wstępne informacje, że ze względu na ograniczone zasoby ludzkie, najszybciej kolejne stojaki będą instalowane na Bemowie jesienią. Pytanie jak te 2000 stojaków zostanie podzielonych na warszawskie dzielnice i ile przypadnie ostatecznie na Bemowo.  Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość, czekać na potwierdzenie z ZDM i montaż.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *