Rusza Laboratorium Projektów Fortu Bema i okolic!

Fort Bema

Bemowskie Centrum Kultury uruchomiło program wsparcia dla osób zainteresowanych realizacją działań społecznych i kulturalnych według własnego pomysłu. Program zaprojektowany został specjalnie z myślą o ożywieniu północnej części Bemowa. O co chodzi? Mieszkańcy, ale także sympatycy rejonu Fortu Bema oraz osiedli Bemowo II / IV mogą zgłosić pomysł na ciekawe działanie w tym rejonie – np. wydarzenie kulturalne, sportowe czy po prostu spotkanie sąsiedzkie. Tu rola pomysłodawców się nie kończy – będą oni następnie zaangażowani w realizację złożonego pomysłu. W międzyczasie otrzymają jednak kompleksowe wsparcie ze strony BCK.

Uczestnicy Laboratorium Projektów okolic Fortu Bema wezmą udział w warsztatach, podczas których nauczą się jak doprowadzić pomysł do realizacji, w tym np. zaplanować budżet i podejmować ważne dla projektu decyzje. Otrzymają też mini dotację na pokrycie kosztów swojej inicjatywy. Przez cały czas realizacji działań według własnego pomysłu będą mogli liczyć na pomoc opiekunów – doświadczonych animatorów społecznych oraz wsparcie instytucjonalne BCK – np. w zakresie promocji.

Podobne przedsięwzięcie zostało w ubiegłym roku zrealizowane na Osiedlu Przyjaźń. Uczestniczki (bo zgłosiły się wyłącznie kobiety:)) stworzyły osiedlową gazetę, zbudowały bibliotekę plenerową, zorganizowały cykl wykładów popularyzujących naukę, założyły grupę śpiewu tradycyjnego i zrealizowały projekt artystyczny „dźwięki Jelonek”. Ale chyba najważniejszym efektem było zintegrowanie lokalnej społeczności i zachęcenie osób mieszkających w okolicy do tego, by wyjść z domu, poznać sąsiadów i wziąć udział we wspólnych wydarzeniach. Takiej integracji bardzo brakuje na północnym Bemowie.

Tak więc jeśli macie pomysł na ciekawe działanie w rejonie Fortu Bema i okolic, chcecie spróbować swoich sił w roli organizatora wydarzenia lokalnego, lepiej poznać sąsiadów lub po prostu podzielić się z innymi swoją pasją, wypełnijcie formularz zgłoszeniowy do 31 marca 2016 r. Uczestnicy mogą zgłaszać się samodzielnie lub w dwuosobowym zespole. Szkolenia odbędą się w kwietniu i maju, a realizacja pomysłów została zaplanowana na okres maj-październik 2016 r. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych propozycji i nie możemy się doczekać nowych lokalnych inicjatyw na Bemowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *